Koşullar

genel bir Merhaba Dünya sözü yerine, günün saatine bağlı olarak, Günaydın Dünya ya da İyi Akşamlar Dünya desek daha hoş olmaz mıydı? bilgisayara saat öğlen 12:00’den önceyse Günaydın Dünya ve 12:00’den sonraysa İyi Akşamlar Dünya dedirteceğiz.
If (Clock.Hour < 12) Then
    TextWindow.WriteLine("Günaydın Dünya")
EndIf

If (Clock.Hour >= 12) Then
    TextWindow.WriteLine("İyi Akşamlar Dünya")
EndIf
Programı ne zaman çalıştırdığınıza bağlı olarak, aşağıdaki çıktılardan birisini göreceksiniz:


Günaydın dünya
Press any key to continue...
yada
iyi Aksamlar dünya
Press any key to continue...
Programın ilk üç satırını analiz edelim.
Anlamışsınızdır ki; Clock.Hour değerinin 12’den az olması durumunda, “Günaydın Dünya” yazısı yazdırılacaktır.
If, Then ve EndIf kelimeleri, program çalışırken bilgisayar tarafından anlaşılan özel kelimelerdir. If kelimesinin ardından daima bir koşul gelir, bu durumda bu koşul (Clock.Hour < 12)’dir. Unutmayın ki; parantezler bilgisayarın sizin niyetlerinizi anlaması için gereklidir.
Koşulu then ve yürütülecek gerçek işlem izler. Ve işlemden sonra, EndIf gelir. Bu, bilgisayara koşulun uygulanmasının bittiğini söyler.
then ile EndIf arasında, birden fazla işlem olabilir ve koşulun geçerli olması durumunda bilgisayar bunların tümünü uygulayacaktır.
Örneğin; söyle bir şey yazabilirdiniz:

If (Clock.Hour < 12) Then
TextWindow.Write("Günaydın. ") TextWindow.WriteLine("Kahvaltı nasıldı?")
EndIf

NOT:Small Basic’de, o andaki tarihe ve saate erişmek için, Saat nesnesini kullanabilirsiniz. Bu ayrıca size, o andaki Günü, Ayı, Yılı, Dakikayı, Saniyeyi ayrı ayrı alabilmenizi sağlayan bir grup özellik sağlar.
Else
Bu bölümün başındaki programda, ikinci koşulun biraz gereksiz olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Clock.Hour değeri, 12’den az olabilir ya da olmayabilirdi. Gerçekten ikinci bir kontrol yapmamız gerekmedi. Bu gibi zamanlarda, iki if..then..endif ifadesini, yeni bir kelime olan else’i kullanarak, tek bir kelimeye kısaltabiliriz.
Eğer bu programı else’i kullanarak yeniden yazsaydık, şöyle görünecekti:
If (Clock.Hour < 12) Then
TextWindow.WriteLine("Günaydın Dünya")
Else
TextWindow.WriteLine("İyi Akşamlar Dünya")
EndIf
Ve bu program diğeriyle aynı işi yapacaktır, bu da bizi bilgisayar programlamasında çok önemli bir derse getirir:
Programlamada, genellikle aynı şeyi yapmanın pek çok yolu vardır. Bazen bir yöntem diğerinden daha anlamlı gelir. Seçim, programcıya bırakılmıştır. Daha çok program yazdıkça ve daha deneyimli hale geldikçe, bu farklı teknikleri ve avantajları ile dezavantajlarını fark etmeye başlayacaksınız.